Účinkující
LOL OLO-COMEDY NIGHT
8. 11., Variace, 20:00–22:00
Want to have a good laugh in the middle of the semester? We have that sorted for you. Come to our LOL OLO-COMEDY NIGHT! We have a number of local and international performers lined up to perform stand-up comedy for you (including UPOL students and UPOL teachers), and as a bonus, we will be doing a few short-form improv games because we like to live dangerously. Just like your final exam, this is not to be missed!
Výstava UPOL.memes
so 9. 11. – 17. 11., Vertigo
Legendární @upol.memes mají svoji výstavu. Přijďte do Vertiga a shlédněte netradiční neformální přehlídku memes z UP.
VŘED – studentský filmový festival
10. 11., Konvikt, 13:00–20:00
VŘED se vrací!
10.11. v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého proběhne 17. ročník studentského filmového festivalu VŘED.
Letos se můžete těšit nejen na projekci filmů, ale také na debaty s průkopníky festivalu a workshop. A samozřejmě, afterparty.
https://www.instagram.com/v.r.e.d/
PROGRAM
📽️ FILMOVÝ SÁL
- 13:00 – 13:30 Zahájení VŘEDu
- 15:00 – 16:00 Diagnóza VŘED
Hosté: Pláteník, Novotný - 16:30 – 17:30 Jak se stát profesionálem
Hosté: Fehu, Kameník, Partyš, Navrátilová - 18:00 – 19:00 Promítání I.
- 19:30 – 21:00 Promítání II.
- 21:30 – Vyhlášení výsledků
🎧 VELKÁ POSLUCHÁRNA
- 13:15 – 23:00 Projekce carusel
🎯 CENTRUM
- 13:30 – 14:30 Workshop
🎭 DIVADELNÍ SÁL
- 15:00 – 17:30 Projekce středoškolských filmů
🪩 VERTIGO
- 20:00 – Afterparty
Výstava: Matěj Komínek „Metamorfóza identity“
10. 11.- 20. 11., Galerie podkroví, 3.patro Konvikt, 17:00- 17:30
Výstava figurativních obrazů s tématikou masek – jejich přijetí a odhození. Paralela divadelního světa, herecké profese a divadla každodennosti z večírků a veselic. Matěj Komínek vystudoval výtvarnou výchovu a dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého, kde v současnosti pokračuje v doktorském studijním programu na Katedře výtvarné výchovy. Učí na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť a ve své tvorbě se věnuje figurativní malbě.
Knižní SWAP
11. 11., Křížkovského 10, studovna P1.17, 10:30–12:30
- Máš dočteno? Pošli knížku dál a vyber si novou.
- Knihy musí být v dobrém stavu a mít potenciál ke čtení.
Literární provoz: Dynamika, krize, perpektivy? (Miroslav Balaštík, Martin Reiner, David Voda, Tereza Pařízková)
11. 11., aula FF UP, 13:00–15:00
Diskuse s nakladatelem Martinem Reinerem, redaktorem Miroslavem Balaštíkem, galeristou a nakladatelem Davidem Vodou a knihkupkyní a autorkou dětské literatury Terezou Pařízkovou. Široce pojatá rozprava o problémech, s nimiž se v současnosti potýkají lidé od literatury a od knih, jako jsou především finanční podpora státu, vysoká prodejní cena knih, sociální postavení nakladatele, redaktora a knihkupce a finanční podmínky jejich profese. Moderátor Erik Gilk bude mít připravenou sadu otázek, jež budou účastníci kulatého stolu zodpovídat, následně bude dostatek času pro dotazy z auditoria.
Vstupné ZDARMA.
Ženy v literatuře: Výzvy a bariéry (Kamila Hladká, Lucie Faulerová, Klára Goldstein, Kateřina Surmanová, Markéta Pilátová)
11. 11., aula FF UP, 15:30–17:30
Diskuse se spisovatelkami odlišné generační příslušnosti i literárních žánrů Lucií Faulerovou, Klárou Goldstein, Kamilou Hladkou, Markétou Pilátovou a Kateřinou Surmanovou. Široce pojatá rozprava o problémech, s nimiž se v současnosti potýkají píšící ženy, jako jsou především dostatek času a prostředků na psaní, tzv. třetí pracovní směna, genderová vyváženost komisí literárních cen a vůbec literárního provozu. Moderátor Erik Gilk bude mít připravenou sadu otázek, jež budou účastnice kulatého stolu zodpovídat, následně bude dostatek času pro dotazy z auditoria.
Vstupné ZDARMA.
Vy.čítání – autorské čtení
11. 11., Variace, 18:00–20:00
Autorské čtení Vy.čítání je mladý projekt tvořený břeclavsko-olomouckým kolektivem. První literární akce se odehrála v červnu roku 2022 a od té doby má Vy.čítání na účtu 9 čtení zavedeného i nezavedeného autorstva a dvoukřest knih z dílny DIY nakladatelství adolescent. Vy.čítání poskytuje bezpečný prostor pro sdílení začínajícímu i zkušenému básnictvu a prozaictvu. Akce jsou pořádány v Břeclavi, Brně a Olomouci.
Vystoupí:
Vasilios Chaleplis, organizátor a propagátor literárního života v Ostravě, ředitel nakladatelství Bílý Vigvam, autor básnické sbírky Flavedo.
Dorota Ambrožová, olomoucká autorka novely Poslední léto a kulturní publicistka.
Ondřej Hrabal, absolvent UP, vítěz mistrovství ČR ve slamu v roce 2018, autor tří básnických sbírek a jedné knihy pro děti.
Alžběta Stančáková, laureátka Ceny Jiřího Ortena za básnicko-prozaický debut Co s tím, autorka projevu Bejt ženská a psát, televizní redaktorka.
Antonín Zhořec, autor básnické sbírky Rejpnu si do solární bouře, koordinátor budování komunity v Amnesty International a queer aktivista.
Vstupné ZDARMA
Uvedení publikace LS 30 k 30 letům studentské Literární soutěže UP
11. 11., Jazz Tibet Club, 20:00–22:00
Uvedení publikace LS 30: Ohlédnutí za třemi dekádami studentské literární soutěže Univerzity Palackého, která vznikla při příležitosti 30. ročníku soutěže. O její zrod se v roce 1993 zasloužil první polistopadový rektor UP, profesor Josef Jařab. Za tři dekády do ní bylo přihlášeno přes dva tisíce příspěvků. Almanach vydaný Vydavatelstvím UP obsahuje vhled do historie soutěže a výběr poezie oceněných autorů a autorek od básníka Radka Malého. Součástí akce bude autorské čtení a o hudební doprovod se postará Jan Žamboch a jeho Wolf Lost in the Poem.
FB událost
Vstupné ZDARMA.
Překladatelská soutěž Filozofické fakulty UP
12. a 13. 11., zapojené střední školy
Soutěž vznikla v roce 2015 formou spolupráce Filozofické fakulty Univerzity Palackého s Gymnáziem Olomouc-Hejčín a několika dalšími olomouckými středními školami. Postupně se rozvíjela a v roce 2020 se do ní již zapojilo na 700 studentů z desítek středních škol napříč Českem. Díky své popularitě získala partnerství s německou akademickou výměnnou službou DAAD a Mezinárodní organizací Spojeného království pro kulturní vztahy a příležitosti pro vzdělávání British Council. Soutěž se koná pod oficiální záštitou české Jednoty tlumočníků a překladatelů.
V rámci FFestu se uskuteční školní kolo překladatelské soutěže na zapojených SŠ 12. 11. v anglickém jazyce, 13. 11. pak v německém, francouzském, španělském a ruském jazyce
1. workshop tvůrčího psaní
12. 11., učebna, 8:30–10:00
„UP vzpomínky“. Krátký kreativní workshop o tom, jak své jedinečné vzpomínky převést do slov. Kurz povede Michal Sýkora, olomoucký spisovatel, scenárista a lektor úspěšných kurzů tvůrčího psaní na Filozofické fakultě UP.
Na workshop je nutné se předem registrovat.
Kapacita je již zaplněna.
Knižní SWAP
12. 11., studovna P1.17, 10:30–12:30
2. workshop tvůrčího psaní
12. 11., učebna, 13:15–14:45
„UP vzpomínky“. Krátký kreativní workshop o tom, jak své jedinečné vzpomínky převést do slov. Kurz povede Michal Sýkora, olomoucký spisovatel, scenárista a lektor úspěšných kurzů tvůrčího psaní na Filozofické fakultě UP.
Na workshop je nutné se předem registrovat.
Kapacita je již zaplněna.
Pointa: Univerzita, kterou stojí za to číst
12. 11., UPoint, 15:30–17:00
Cyklus autorských besed a neformálních diskuzí pod taktovkou Vydavatelství UP a UPointu se ve speciální edici při příležitosti FFestu zaměří na největší spisovatelské talenty z podhoubí Univerzity Palackého. Spolu s prof. Lubomírem Machalou z Katedry bohemistky FF UP si představíme „naše“ autorky a autory, kteří si vytvořili osobitý a pozoruhodný styl psaní a prorazili u čtenářů, odborníků, kritiků, či naopak věhlasu nedosáhli, ale rozhodně by měli. Přijďte nasát inspiraci pro své podzimní čtení. Protože nových knih není nikdy dost!
Vstupné ZDARMA
Absolventské čtení s hudebním doprovodem v rámci Dnů židovské kultury Olomouc
12. 11., Central, 18:00–20:00
Mystika v literatuře – mystika ve městě. Komponovaný program představí překlady krátké jidiš prózy, poezie i autorskou tvorbu absolventek a akademiček olomouckého Centra judaistických studií: Magdaleny Lüdtke Farnesi, Hanele Palkové a Marie Krappmann. Čtení doprovodí skladby židovských autorů a písně klezmer v podání violoncellistů Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška. Akce je součástí festivalu Dny židovské kultury Olomouce 2024.
FB událost
Vstupné ZDARMA
Hospodský kvíz speciál: Literární pikanterie
12. 11., Kozlovna M3, 19:00–22:00
Máte rádi kvízy? A literaturu? Pak si nenechte ujít speciál Hospodského kvízu! Můžete se těšit na 56 otázek v 5 kolech, které budou skrz naskrz protkány literárními postavami, obsahy i pikantériemi ze světa knih.
Na pět nejlepších týmů čekají ceny od UPointu, Vydavatelství UP a dalších partnerů.
Startovné 100 Kč / osoba. Registrace ve FB události ZDE. Kapacita omezena na 13 týmů (max. 8 osob v týmu).
Přednáška pro SŠ, dr. David Jirsa: Obraz Palestiny a Jeruzaléma v české literatuře.
13. 11., 8:30–10:00
Cílem přednášky je představit odlehčenou formou postupy a strategie, kterými čeští cestovatelé, cestopisci a spisovatelé tvořili pro domácí publikum obraz Palestiny a Jeruzaléma, tedy prostoru nazývaného tradičně Svatou zemí. Jejich putování mělo obvykle náboženskou motivaci, a soustředili se proto především na popis míst zmiňovaných v Bibli. To ale neznamená, že by se nevyjadřovali také k povaze místních obyvatel a jejich zvláštním zvykům či charakteristikám. Již ve středověké cestopisné literatuře se objevovaly zábavné historky, takže kromě popisů biblických míst či rituálů místních obyvatel se dozvíme o tom, který český spisovatel spadl do Jordánu a se kterým se splašil velbloud.
Přednáška určená pro Gymnázium Čajkovského (uzavřená akce).
Přednáška pro SŠ, MUDr. Miroslav Orel: Psychosomatika aneb komplexní souvislosti lidského bytí
13.11., 10:30–12:00
Seminář pro studenty gymnázia nabídne základní seznámení s celostním (psychosomatickým) pojetím, které zohledňuje neoddělitelné propojení tělesné, psychické, vztahové a přesahové stránky člověka. Projevuje se ve zdraví i nemoci a jeho dopady jsou dalekosáhlé. Psychosomatické pojetí se stává nedílnou součástí moderní medicíny, psychologie, psychoterapie a parciálně i dalších pomáhajících profesí a oborů věnujících se péči o člověka. Téma je tak vhodné pro zájemce o studium medicíny, psychologie, pedagogiky, ale i fyzioterapie apod. i pro zájemce o danou problematiku. Součástí semináře je diskuze a reakce přednášejícího na dotazy.
Přednáška určená pro Gymnázium Čajkovského (uzavřená akce).
Knižní SWAP
13. 11., Křížkovského 10, studovna P1.17, 10:30–12:30
- Máš dočteno? Pošli knížku dál a vyber si novou.
- Knihy musí být v dobrém stavu a mít potenciál ke čtení.
Beseda: Knižní trh a výzvy spojené s udržitelným rozvojem
13.11, učebna 1.49, Kř. 10, 13:30-15:00
Diskutující: Monika Beková (Antikvariát Olomouc), Radka Hájková (nakladatelství Walden Press), Kristýna Kenížová (studentka FF UP, grafička), Jakub Vaníček (Antikvariát U Kalicha)
Jaká je úloha kamenných antikvariátů v době digitalizace a dá se knižní trh uzpůsobit potřebám udržitelného rozvoje?
Vstupné ZDARMA.
Cena literární kritiky
13.11., aula FF UP, 15:30-17:30
Nová Cena literární kritiky míří do Olomouce! Literární časopisy A2, Host, Souvislosti, revue Prostor a Tvar ustavily novou cenu a nové principy hodnocení literatury! V průběhu roku má podobu veřejných debat ve vybraných univerzitních městech.
Do Olomouce tak během FFestu zavítá vůbec poprvé a publikum se díky unikátnímu systému diskuzí může podílet na jejím budoucím směřování!
Řeč bude o próze, která vyšla ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Debatovat budou Marta Ljubková, Kryštof Eder, Olga Pavlova a Jan M. Heller. Moderuje Ondřej Nezbeda.
Vstupné ZDARMA
UP Masters Slam
13. 11., Červený kostel, 19:00–22:30
Filda plodí mistry a mistryně! Dokladem je UP Masters Slam, kde bude v rámci festivalu FFest k vidění to nejlepší za dvacet let slam poetry na Hané.
Vystoupí největší olomoučtí šampioni: prvním z nich je JAN JÍLEK (mistr ČR 2008 a 2012), druhým pak MALDA, jenž třímá slamový titul za rok 2023!
Více než zdatnou konkurentkou jim bude ELLEN MAKUMBIROFA, vicemistryně ČR a královna Femislamu za rok 2017.
Současnou aktivistickou scénu bude reprezentovat IZIT, známá ze stupňů vítězů na místní Slamastyce. Objevem letošního roku je královna majálesového slamu LORD GILGAMEŠ ze Slovenska.
Speciální host přichází z právnické fakulty a je jím bulharská rodačka a finská mistryně za rok 2023 DILIANA STOYANOVA! Tak nabušený slam nám snad doposavad nebyl dán…
Moderuje Bob Hýsek.
Vstupné je nulové. Díky FF UP!
Akce se odehraje v Červeném kostele v koprodukci s VKOL a Slam Poetry CZ (Detour Productions).
Afterparty s DJ Martinem Šinkovským
13. 11., Variace, 22:00–2:00
Martin Šinkovský je nejen DJ, ale i scénárista a spisovatel, spoluautor večerníčku Krysáci. Věnuje se především tvorbě pro děti a dospívající, jako scenárista se soustředí především na komiksy, na kterých spolupracuje s různými výtvarníky. Přijďte si užít afterparty,která se nebude opakovat!
Krutě nemoderní diskotéka hraná na krutě nemoderní přístroje krutě nemoderním člověkem. Ten, ač zcela neznámý, halí se pro jistotu do kruté přezdívky DJ Radiožurnál, protože spoustu písniček, které pouští hodně nahlas lze zaslechnout právě na nejposlouchanější rozhlasové stanici České republiky. Někdo říká nadčasové, trefnější označení je však úplně mimo a k uzoufání nezáživné.
Vstupné ZDARMA
Knižní SWAP
14. 11., Křížkovského 10, studovna P1.17, 10:30–12:30
- Máš dočteno? Pošli knížku dál a vyber si novou.
- Knihy musí být v dobrém stavu a mít potenciál ke čtení.
Divadelní režisérka Tereza Říhová (beseda)
14. 11., Filmový sál, 15:00–16:30
Divadelní režisérka Tereza Říhová a absolventka Katedry divadelních a filmových studií FF UP představí způsob své práce na vybraných inscenacích, jako např. Černá voda ve Studiu Ypsilon nebo Oppermanovi v X 10.
Vstupné ZDARMA.
Karolína Zoe Meixnerová – Make Kafka Czech Again (stand-up)
14.11., Divadelní sál, 18:00–20:00
Běžný turista v Praze si většinu zajímavostí na Franze Kafku zjistí během prvních pár dní svého výletu, ale pro nás pro Čechy je spíše takovou turistickou atrakcí. Zkusíme to změnit?
Karolína Zoe Meixnerová, známá také jako cojezoe_, je česká influencerka, popularizátorka literatury. Je autorkou podcastu Literární hysterie vydaného v knižní podobě pod titulem Průvodce literární hysterií 19. století.
Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě UK a také žurnalistiku. Videa s tematikou české literatury začala na Instagramu tvořit v červnu 2021, v počátcích zaměřené zejména na osobu Boženy Němcové. V průběhu léta a podzimu 2021 její popularita výrazně vzrostla, koncem téhož roku měla přes 21 tisíc sledujících na Instagramu a přes 19 tisíc na TikToku. Mezitím se oblast její tvorby tematicky rozšířila.
Obsadila osmé místo ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu 2021, a to v kategorii One(wo)man show.
Vstupné ZDARMA (do zaplnění kapacity Divadelního sálu)
Studentské autorské čtení Počtem
14. 11., Divadelní sál, 20:00–23:00
Na čtení vystoupí dosud neobjevené studentské talenty. Zazní zde poezie, próza, ale dočkáte se i značného překračování hranic těchto forem. To celé se odehraje v Divadelním sále na Konviktu (kde bude i možnost drobného občerstvení). Po programu bude prostor pro další zájemce, kteří by také chtěli přečíst svou tvorbu.
Vstupné ZDARMA
Přednáška pro SŠ, Mgr. David Jirsa, Ph.D.: Život v současné Číně
15. 11., 8:30–10:00
Přednáška je určena pro gymnázium Hejčín (uzavřená akce).
Knihařská dílna – workshopy výroby a vazby diáře
15. 11., VUP, 10:00–12:00 a 13:00–15:00
Nahlédněte pod pokličku toho, jak se dělá kniha. V návaznosti na kreativní workshop tvůrčího psaní si jako registrovaní účastníci můžete v knihařské dílně Vydavatelství UP vyzkoušet výrobu speciálního literárního diáře na vlastní ruce. Budete připravovat a lepit desky, razit logo FFestu na obálku, připravovat a šít knižní bloky pomocí speciální šičky a mnoho dalšího. Za své tvůrčí úsilí si odnesete limitovaný diář FFestu, v němž budou zahrnuty i stránky s výtvory vás a vašich kolegů z workshopu tvůrčího psaní s Michalem Sýkorou.
Kapacita je již zaplněna.
Přednáška pro SŠ, Mgr. Michaela Kopečková, Ph.D.: Jak skutečně mluvíme? O nářečí a spisovné češtině vážně i s humorem.
15. 11., 10:30–12:00
V přednášce se budeme věnovat českým nářečním skupinám – české, středomoravské, východomoravské a slezské. V první části se zaměříme na jejich jazyková specifika, a to z hlediska zvukové, morfologické i lexikální roviny. Dále si představíme materiály (knížky psané v nářečí, webové stránky, dostupné audio nahrávky, Český jazykový atlas apod.), které můžeme využít k zábavě i studiu češtiny. V poslední části si společně „přeložíme“ krátký text z hanáčtiny do spisovné češtiny.
Přednáška je určena pro gymnázium Hejčín (uzavřená akce).
Domácí Básnění
15. 11., kavárna Druhý domov, 18:00–20:00
Spolek Po škole představí Domácí Básnění, v rámci nějž vystoupí etablovaní autoři poezie spolu s těmi začínajícími, kteří se k vystoupení dostali přes festivalovou otevřenou výzvu. Čtení se odehraje v útulné atmosféře literární kavárny Druhý domov, kde se Básní už 6. rokem.
Vstupné ZDARMA
Večer scénického čtení pro Václava Havla
15. 11., Skautský institut, 20:00–21:00
Scénické čtení pro Václava Havla bude obsahovat jednoaktovky, které vzdávají hold tomuto světově uznávanému dramatikovi. Mezi nimi je i hra „Půda 2077“ Arnošta Haška, jež byla oceněna v rámci Divadelní fakulty JAMU, nebo variace na Zahradní slavnost Jiřího Žáka.
Vstupné ZDARMA
Práce v nakladatelství v 21. století
16. 11., učebna č. 1.25, Křížkovského 10 (zadní trakt), 9:30–11:00
Beseda se bude dotýkat praxe (šéf)redaktorského řemesla, od akvizice rukopisu přes jeho redakční opracování, marketing a samotné vydání. Setkání bude vycházet z osobní praxe dr. Lucie Smolka Fruhwirtové, absolventky FF UP a šéfredaktorky divize Knihy Zlín, spadající pod největší české nakladatelství Albatros Media, která působí také jako překladatelka a publicistka.
Vstupné ZDARMA
Kultovka v Metropolu: Vlny od Jiřího Mádla
16. 11., Metropol, 17:15–20:00
Projekci věnuje publiku Univerzita Palackého v Olomouci a festival FFest.
V hlasování veřejnosti vyhrál film Jiřího Mádla: Vlny.
Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu
Rezervace pro vstup ZDARMA na webu Kina Metropol:
https://www.kinometropol.cz/klient-323/kino-96/stranka-4374/film-756326